Max™ Coupling, 3/4 in, Push, Brass
PartSHBPBC34
MFGUR4016A
Description
Sharkbite®, UR4016, Transition Coupling, Fitting/Connector: Coupling, 3/4 in Nominal, CTS End Style, 200 psi Pressure, 200 deg F, Polybutylene, 1.27 in L Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- Instant push-fit connection for increased ease-of-use: no soldering, clamps, unions or glue required
- Fittings certified to 200 psi and 200 deg F (93 deg C) - Proven durability and quality
- Fits copper tubing and CTS CPVC and PEX - Connects all three types in any combination
- Integral pipe liner for PEX installations - Integrated design means no loose components, ensures secure, reliable connection
- Design certified and agency listed inspector friendly, peace of mind
- Compact, robust lead free DZR brass body: Foundation of a strong, corrosion resistant, durable fitting
- Design certified to NSF/ANSI 61, NSF/ANSI 14 and ASSE 1061 product standard for used in potable water and hydronic heating water distribution quality engineered and manufactured
- Approved to be used underground and behind walls without access panels
- Designed for hydronic heating as well as potable water distribution
- EPDM O-ring
- Stainless steel grab ring
- Polysulfone tube support liner
- Potable water service
- For use with copper, CPVC and pex pipe
- 1-1/8 in D insertion
SharkBite® Polybutylene Conversion Coupling is the easiest way to transition your Polybutylene water line to a different type of pipe. This fitting has color-coordinated collars on each end to help you easily identify which side goes with which pipe. The gray-colored collar is intended for use on Polybutylene pipe while the tan-colored collar is intended for Copper, PEX, CPVC or PE-RT. There is no soldering, clamps, unions or glue required when using SharkBite® push-fit fittings.
| Fitting/Connector Type | Coupling |
| Nominal Size | 3/4 in |
| End Style | Push |
| Material | Brass |
| Series | Max™ |
| Color | Tan |
| Dimensions | 1.27 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Rough Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 1.32 in |
| Package Height | 1.32 in |
| UNSPSC | 40172601 |
| Package Length | 2.6 in |
| Country of Origin | AU |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285059832 |
| Manufacturer Part Number | UR4016A |
25 Years Limited
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Max™ Coupling, 3/4 in, Push, Brass

