Stiffener, 1-1/2 in, Brass
PartSHBPS112
MFGSBTL41
Description
Sharkbite® PEX Stiffener, Large Diameter, 1-1/2 in, Brass, 1.59 in OD x 1.89 in L, Import
Price/Availability Accessible On Login
- DZR brass
SharkBite's Large Diameter PEX Stiffeners are inserts that go inside Large Diameter SharkBite fittings. These PEX stiffeners are required when connecting a SharkBite fitting to PEX tubing. They are not required for Copper, CPVC, PE-RT or HDPE pipe.
| Fitting/Connector Type | Stiffener |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Material | Brass |
| Dimensions | 1.59 in OD x 1.89 in L |
| Domestic/Import | Import |
| Specifications | 1-1/2 in |
| Brand | Sharkbite® |
| UNSPSC | 40170000 |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285001497 |
| Manufacturer Part Number | SBTL41 |
2 Years Limited
ASSE 1061
For Heating and Plumbing
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®Stiffener, 1-1/2 in, Brass

