CTS Adapter, 1/2 in, PVC x Fitting, Brass
PartSHBPTC12
MFGUIP4008A
Description
Sharkbite® Transition Coupling, Fitting/Connector Type: Coupling, 1/2 in Nominal, CTS x PVC, 200 psi, 200 deg F, Brass, 1.26 in H x 2.13 in W, Import
Price/Availability Accessible On Login
- The Sharkbite® Connection System is an instant push-fit connection that connects copper tubing, CTS CPVC and PEX pipe in any combination
- Can only be used on copper, CPVC and PVC (schedule 40, 80, and 120) pipe
- Instant push-fit connection for increased ease-of-use - No soldering, clamps or unions required
- Fittings certified to 200 psi and 200 deg F (93 deg C): Proven durability and quality
- Tan collar fits copper tubing, and CTS CPVC and PEX: connects all three types in any combination
- White collar fits SCH 40/STD, SCH XH/80 and STD XXH/120 PVC pipe
- Integral tube liner for PEX installations - Integrated design means no loose components, ensures secure, reliable connection
- Design certified and agency listed - Inspector friendly, peace of mind
- Easy to disconnect and reusable - Remove pipe
- Design certified to NSF/ANSI 61 and NSF/ASNI 14 product standard for use in potable water and hydronic heating water distribution: quality engineered and manufactured
- Approved to be used underground and behind walls without access panels: designed for hydronic heating as well as potable water distribution
- No primer or glue required, no waiting for glue to dry means quicker installation time for PVC pipe
- DZR brass
SharkBite® PVC Transition Couplings connect PVC pipe (Schedule 40, 80 and 120) to Copper, PEX, CPVC and PE-RT tubing with no solder, clamps, unions or glue required. The white-colored collar is intended for use on PVC pipe while the tan-colored collar is intended for Copper, PEX, CPVC or PE-RT. **This fitting is not intended to be connected to PVC pipe on both sides of the fitting.**
| Fitting/Connector Type | Adapter |
| Type | CTS |
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | PVC x Fitting |
| Material | Brass |
| Dimensions | 1.26 in H x 2.13 in W |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Rough Brass |
| Pressure Rating | 200 psi |
| Temperature Rating | 200 deg F |
| Brand | Sharkbite® |
| Package Width | 11 in |
| Package Height | 2.17 in |
| UNSPSC | 40183107 |
| Package Length | 8 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Reliance Worldwide Corporation |
| UPC | 697285018655 |
| Manufacturer Part Number | UIP4008A |
25 Years
ASSE 1061|ANSI/NSF 61/372|CSA B125.3|IAPMO Listed
Plumbing
Price/Availability Accessible On Login

Sharkbite®CTS Adapter, 1/2 in, PVC x Fitting, Brass

