Single Hole Well Seal, 12 in Well, 5 in Pipe, Steel
PartSIM1250
MFG3577-T
Description
Simmons Well Seal, Single Hole, 12 in Well Inside Dia, 11.63 in Mating Ring Outside Diameter, 3/4 in Mating Ring Thickness, Solid Top Plate, Hot Roll Steel Primary Ring Material, 35 Durometer Molded Rubber Mating Ring Material, Powder Coated Polyester
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Zinc plated stainless steel bolts
- For use with 5 in drop pipe
- 22000 lb maximum load
- 3/4 in top plate
- 1-1/4 in cable hole tapping
- 1/2 in vent tapping
| Type | Single Hole |
| Well Size | 12 in |
| Pipe Size | 5 in |
| Material | Steel |
| Finish | Powder Coated Polyester |
| Head Type | Solid Top Plate |
| Inside Diameter | 12 in Well |
| Mating Ring Material | 35 Durometer Molded Rubber |
| Mating Ring Outside Diameter | 11.63 in |
| Mating Ring Thickness | 3/4 in |
| Nominal Size | 12 x 5 in |
| Primary Ring Material | Hot Roll Steel |
| Brand | Simmons |
| UNSPSC | 40151700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Simmons Manufacturing Company |
| UPC | 008391025961 |
| Manufacturer Part Number | 3577-T |
Limited
ASTM A36
Submersible Pumps
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

SimmonsSingle Hole Well Seal, 12 in Well, 5 in Pipe, Steel

