Single Hole Well Seal, 7 in Well, 2 in Pipe, Steel
PartSIM7020
MFG3596
Description
Simmons Well Seal, Single Hole, 6-5/8 in Well Inside Dia, 3/4 in Mating Ring Thickness, Solid Top Plate, Hot Roll Steel Primary Ring Material, 35 Durometer Molded Rubber Mating Ring Material, Powder Coated Polyester
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Zinc plated stainless steel bolts
- For use with 2 in drop pipe
- 9000 lb maximum load
- 3/8 in top plate
- 1 in cable hole tapping
- 1/2 in vent tapping
| Type | Single Hole |
| Well Size | 7 in |
| Pipe Size | 2 in |
| Material | Steel |
| Finish | Powder Coated Polyester |
| Head Type | Solid Top Plate |
| Inside Diameter | 6-5/8 in Well |
| Mating Ring Material | 35 Durometer Molded Rubber |
| Mating Ring Thickness | 3/4 in |
| Nominal Size | 7 x 2 in |
| Primary Ring Material | Hot Roll Steel |
| Brand | Simmons |
| UNSPSC | 40151700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Simmons Manufacturing Company |
| UPC | 008391026333 |
| Manufacturer Part Number | 3596 |
Limited
ASTM A36
Submersible Pumps
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

SimmonsSingle Hole Well Seal, 7 in Well, 2 in Pipe, Steel

