Carrier Bracket, Steel, Copper Plated
PartSIO521725
MFG521-725
Description
Sioux Chief Carrier Bracket, Series: 521-72, 0.731 in Thickness, Steel, Copper Plated, 23-1/2 in H, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Flush Valve Stubout bracket for wall-hung water closets
Sioux Chief Commercial Carrier brackets shall be used where necessary to support flush valves on carriers for wall-hung water closets. Carrier bracket shall be copperplated with two elongated slots located at the bottom of the bracket for mounting upright on either side of the carrier's stud bolts. Bracket shall include a single opening at the top for soldering a 1 in copper stub out flush valve supply. Brackets offer either 4-1/2 in or 4-3/4 in side rough measurement from carrier's center depending on bracket model number and position flush valve at 11-1/2 in above the toilet fixture.
| Type | Pipe Support Bracket |
| Dimensions | 23-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Finish | Copper |
| Material | Steel |
| Nominal Size | 1 in |
| Series | 521-72 |
| Thickness | 0.731 in |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 40170000 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236260888 |
| Manufacturer Part Number | 521-725 |
Washers included
UPC Listed
Price/Availability Accessible On Login

Sioux ChiefCarrier Bracket, Steel, Copper Plated

