696 Standard Ice Maker Outlet Box, 1/2 in Inlet Viega® PureFlow® PEX Inlet, 1/4 in Outlet Compression Outlet, ABS
PartSIO696G1010VF
MFG696-G1010VF
Description
Sioux Chief, 696-G1010VF, Ice Maker Outlet Box, Standard, Series: 696, 1/2 in Inlet, 1/4 in Outlet, Viega® PureFlow® PEX Inlet, Compression Outlet, 150 psi Pressure, 200 deg F, ABS, 7-1/4 in H x 5-3/4 in W Dimensions
- 1/4 in OD compression outlet connection
- Box mounts easily to stud for top or bottom supply
- Boxes mount securely to stud or over studs
- Durable ABS stands up to job site abuse
- Supply line can be mounted from above or below
- The debris cover protects valves from drywall mud and paint during construction
Sioux Chief 696 and 696 series OxBox™ washing machine, ice maker and lavatory outlet box valves shall be used where necessary in plumbing supply systems. Units shall allow for various 1/2 in supply line inlet connections. Units shall be equipped with quarter-turn operation. Valves shall be chrome plated. Valves shall be available with our without water hammer arresters.
| Type | Ice Maker |
| Material | Plastic |
| Dimensions | 5-3/4 in W x 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet Size | 1/2 in |
| Inlet Type | PEX Press |
| Outlet Size | 1/4 in |
| Outlet Type | Compression |
| Pressure Rating | 250 psi |
| Series | 696R |
| Temperature Rating | 250 deg F |
| Brand | Sioux Chief |
| UNSPSC | 40141700 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sioux Chief |
| UPC | 739236101648 |
| Manufacturer Part Number | 696-G1010VF |
Water hammer arrestor
NSF-372 Compliant|UPC|PROP 65|LEAD FREE|LEAD Law Compliant|ASME A112.18.1|ASSE 1010|IAPMO Listed
Used where necessary in residential or commercial plumbing supply systems
Videos
Video Link Video
Video Link Video

Sioux Chief696 Standard Ice Maker Outlet Box, 1/2 in Inlet Viega® PureFlow® PEX Inlet, 1/4 in Outlet Compression Outlet, ABS

