Optima® Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome
PartSLN111128ESS
MFG3450049
Description
Sloan® Royal® Sensor Exposed Flushometer, Single-Flush, Series: 111 ESS, Optima® Collection, Water Closet Fixture, Hardwired Power Source, 1.2 gpf Flush, 1 in IPS Inlet, 1-1/2 in Spud Coupling, 11-1/2 in Rough-In, Diaphragm Valve Design, Connection Location: Top Spud, 22 to 42 in Sensor, 15 to 80 psi Pressure, Non-Hold Open Handle, Semi-Red Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Water conservation is aided by the ADA compliant, non-hold-open handle which prevents toilet from exceeding intended flush volume
- Flush accuracy is controlled by CID® technology, also enhancing water efficiency
- Durability is facilitated with high copper, low zinc brass castings for dezincification resistance
- Adjustable tailpiece
- Permex® synthetic rubber diaphragm with dual filtered fixed bypass
- Valve body, cover, tailpiece and control stop shall be in conformance with ASTM alloy classification for semi-red brass
Exposed, Sensor Activated Sloan® Model Water Closet Flushometer, for floor mounted or wall hung top spud bowls.
| Fixture Type | Water Closet |
| Type | Automatic |
| Power Source | Hardwired |
| Collection | Optima® |
| Color Family | Chrome |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Location | Top Spud |
| Domestic/Import | Domestic |
| Handle Type | Non-Hold Open |
| Inlet Size | 1 in |
| Material | Semi-Red Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Rough-In Size | 11-1/2 in |
| Sensor Range | 22 to 42 in |
| Series | 111 ESS |
| Spud Coupling | 1-1/2 in |
| Valve Design | Diaphragm |
| Brand | Sloan® |
| UNSPSC | 40141640 |
| Alternate Part Number 1 | 111-ESS-1.28-OR-HW |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sloan Valve Company |
| UPC | 671254340251 |
| Manufacturer Part Number | 3450049 |
ASSE 1037 and ANSI/ASME A112.19.2 Valve|Installation conforms to ADA requirements|BAA Compliant|cUPC Listed|cUPC Green Registered|UL 376U|Watersense Certified
Price/Availability Accessible On Login

Sloan®Optima® Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome

