Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome
PartSLN111128HWSMOOTH
MFG3910059
Description
Sloan® Royal® Sensor Exposed Flushometer, Single-Flush, Series: 111 SMOOTH, Water Closet Fixture, Hardwired Power Source, 1.28 gpf Flush, 1 in IPS Inlet, 1-1/2 in Spud Coupling, 11-1/2 in Rough-In, Diaphragm Valve Design, Connection Location: Top Spud, 26 to 32 in Sensor, 25 to 80 psi Pressure, Non-Hold Open Oscillating Handle, Semi-Red Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Includes the required wall plate and a purple wall flange to let users know reclaimed water is in use
- All organic rubber has been replaced with synthetic compounds
- Critical components, including cover, valve body, control stop and sweat solder kit, are made of semi-red brass
- Permex® synthetic rubber diaphragm with dual filtered fixed bypass
- Valve body, cover, tailpiece and control stop shall be in conformance with ASTM alloy classification for semi-red brass
Exposed AC Powered Sensor Activated Sloan® Optima® SMOOTH™ water Closet Flushometer for floor mounted or wall hung top spud bowls.
| Fixture Type | Water Closet |
| Type | Automatic |
| Power Source | Hardwired |
| Color Family | Chrome |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Location | Top Spud |
| Domestic/Import | Domestic |
| Handle Type | Non-Hold Open Oscillating |
| Inlet Size | 1 in |
| Material | Semi-Red Brass |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Rough-In Size | 11-1/2 in |
| Sensor Range | 26 to 32 in |
| Series | 111 SMOOTH |
| Spud Coupling | 1-1/2 in |
| Valve Design | Diaphragm |
| Brand | Sloan® |
| Package Width | 15.75 in |
| Package Height | 5.75 in |
| UNSPSC | 40141640 |
| Alternate Part Number 1 | 111-SMOOTH-1.28-HW |
| Package Length | 9.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sloan Valve Company |
| UPC | 671254350496 |
| Manufacturer Part Number | 3910059 |
ASSE Valve|ADA Compliant|BAA Compliant|cUPC Listed|cUPC Green Certified|Satisfies LEED Credits|WaterSense Listed
Price/Availability Accessible On Login

Sloan®Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome

