Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome
PartSLN111SFSMREGAL
MFG3080052
Description
Sloan® Regal® Sensor Exposed Flushometer, Single-Flush, Series: 111, Water Closet Fixture, Hardwired Power Source, 1.28 gpf Flush, 1 in IPS Inlet, 1-1/2 in Spud Coupling, 11-1/2 in Rough-In, Diaphragm Valve Design, Connection Location: Top Spud, 22 to 42 in Sensor, 15 to 80 psi Pressure, Semi-Red Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Water conservation is aided by the ADA compliant, non-hold-open handle which prevents toilet from exceeding intended flush volume
- Low consumption flush accuracy controlled by Para-Flo™ technology
- Integrity of the product is maintained with control stop plug
- Durability is facilitated with high copper, low zinc brass castings for dezincification resistance
- Adjustable tailpiece
- Valve body, cover, tailpiece and control stop shall be in conformance with ASTM alloy classification for semi-red brass
Exposed, AC-powered, sensor-activated, water closet flushometer with a single-flush side mount unit for top spud floor mounted or wall hung bowls.
| Fixture Type | Water Closet |
| Type | Automatic |
| Power Source | Hardwired |
| Color Family | Chrome |
| Flush Rate | 1.28 gpf |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Polished Chrome |
| Connection Location | Top Spud |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet Size | 1 in IPS |
| Material | Semi-Red Brass |
| Pressure Rating | 15 to 80 psi |
| Rough-In Size | 11-1/2 in |
| Sensor Range | 22 to 42 in |
| Series | 111 |
| Spud Coupling | 1-1/2 in |
| Valve Design | Diaphragm |
| Brand | Sloan® |
| Package Width | 9.125 in |
| Package Height | 4.375 in |
| UNSPSC | 40141640 |
| Alternate Part Number 1 | REGAL 111-SFSM-1.28-HW |
| Package Length | 9.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Sloan Valve Company |
| UPC | 671254435667 |
| Manufacturer Part Number | 3080052 |
ASSE Valve|ADA Compliant|cUPC Listed|WaterSense Listed|BAA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Sloan®Automatic Water Closet Flush Valve, ADA, Hardwired, 1.28 gpf, Polished Chrome

