Raised Face Flange, 1-1/2 in, Socket Weld, 150 lb, 5 in OD, 5/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel
PartSSF6SW112
MFGSSF6SW112
Description
Raised Face Flange, 1-1/2 in, Socket Weld, 150 lb, 5 in OD, 5/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Raised Face |
| Nominal Size | 1-1/2 in |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| End Style | Socket Weld |
| Outside Diameter | 5 in |
| Pressure Class | 150 lb |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Number of Bolt Holes | 4 |
| Bolt Hole Size | 5/8 in |
| Domestic/Import | Import |
| Bolt Circle Diameter | 3.12 in |
| Bore Size | SCH 40/STD |
| Connection Type | Socket Weld |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | SSF6SW112 |
ANSI B16.5|ASME SA182|ASTM A182 | Prop 65 Warning: This product can expose you to Lead, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsRaised Face Flange, 1-1/2 in, Socket Weld, 150 lb, 5 in OD, 5/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel

