Raised Face Flange, 6 in, Weld Neck, 300 lb, 12-1/2 in OD, 7/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel
PartSSX6WN6
MFGSSX6WN6
Description
Raised Face Flange, 6 in, Weld Neck, 300 lb, 12-1/2 in OD, 7/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel
Price/Availability Accessible On Login
| Type | Raised Face |
| Nominal Size | 6 in |
| Material | 316/316L Stainless Steel |
| End Style | Weld Neck |
| Outside Diameter | 12-1/2 in |
| Pressure Class | 300 lb |
| Schedule Rating | SCH 40/STD |
| Number of Bolt Holes | 12 |
| Bolt Hole Size | 7/8 in |
| Domestic/Import | Import |
| Bolt Circle Diameter | 10.62 in |
| Bore Size | SCH 40/STD |
| Hub Diameter | 8.12 in |
| Inside Diameter | 6.07 in |
| Length Through Hub | 3.88 in |
| Thickness | 1.44 in |
| Brand | Approved Vendors |
| Manufacturer | Approved Vendors |
| Manufacturer Part Number | SSX6WN6 |
ANSI B16.5|ASME SA182|ASTM A182
Price/Availability Accessible On Login

Approved VendorsRaised Face Flange, 6 in, Weld Neck, 300 lb, 12-1/2 in OD, 7/8 in Bolt Hole Size, SCH 40/STD, 316/316L Stainless Steel

