Sandblaster® Tall Electric Water Heater, 80 gal, 24 kW, 480 VAC, 3 ph
PartSTACSB8224IFE
MFG100120861
Description
State Industries Electric Water Heater, Series: SANDBLASTER® CSB-IFE, 81912 Btu/hr Heating, 80 gal Tank, 480 VAC, 28.9 A Full Load, 24000 W, 3 ph, 1-1/4 in NPT Water Connection, (6) Goldenrod® 24K Gold Plated Heating Element, 328 gph at 30 deg F Rise Recovery, 150 psi, 90 to 190 deg F, Tall Tall or Short, ASME Yes/No: No, Baked Enamel, 25-1/2 in Dia x 60-1/4 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Advanced electronic control - Plain English text and animated icons display detailed operational and diagnostic information
- Immersion temperature control adjustable through a range of 90 to 190 deg F
- Control system automatically lowers the operating set point by a programmed value during user-defined time periods, helps reduce operating costs during unoccupied or off - peak demand periods
- Linear sequencing - Helps reduce current surge and provides accurate water temperature control
- Goldenrod elements provide long life with superior scaling resistance
- Glass lined tank interior is coated with glass specially developed by State for water heater use
- Power circuit fusing protects elements and contactors from short circuits, overloading or line surges
- Factory installed terminal block
- Simplified circuitry, color coded for ease of service
- Hinged control compartment door for quick, easy access
- Two anode rod for maximum corrosion protection
- Cabinet has bonderized undercoat with baked enamel finish
- Top outlet, side inlet and relief valve openings
- Brass nipple and drain valve and temperature and pressure relief valve
- Immersion style thermostat
Designed for use as a recovery heater having its own storage tank or booster for supplying sanitizing rinse water for dish washing.
| Tank Capacity Range | 80 to 85 gal |
| Power Rating | 24 kW |
| Voltage Rating | 480 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Type | Tall |
| Series | SANDBLASTER® |
| Tank Capacity | 80 gal |
| Amperage Rating | 28.9 A Full Load |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 25-1/2 in Dia x 60-1/4 in H |
| Finish | Baked Enamel |
| Heating Capacity | 81912 Btu/hr |
| Heating Element | (6) Goldenrod® 24K Gold Plated |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 328 gph at 30 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 90 to 190 deg F |
| Water Connection | 1-1/4 in NPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 31 in |
| Package Height | 68.5 in |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | CSB8224IFEB3N |
| Package Length | 36.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196020750 |
| Manufacturer Part Number | 100120861 |
3 Years Tank Limited
ASHRAE/IES 90.1|AHRI Certified|CSA Certified|UL Listed
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesSandblaster® Tall Electric Water Heater, 80 gal, 24 kW, 480 VAC, 3 ph

