ProLine® XE Power Direct Tall Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, 0.68 Energy Factor
PartSTAN40NPDV
MFG100304606
Description
State Industries ProLine® XE Gas Water Heater, Commercial-Grade, Series: 300, 40000 Btu/hr Heating, Natural Gas Fuel, 40 gal Tank, Hot Surface Ignition, Power Direct Vent, 4 in Dia Vent, 45 gph at 90 deg F Rise Recovery Rate, 0.68, CoreGard™ Sacrificial Anode Rod Heating Element, 3/4 in NPT Water Connection, 150 psi Pressure, 120 deg F, Tall or Short: Short, Ultra Low NOx: No, Indoor/Outdoor: Indoor, Blue Diamond® Glass Coated, 22 in Dia x 58-1/4 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- ProLine® XE water heater have been engineered to maximize efficiency and deliver a greater Uniform ENERGY FACTOR® (UEF)
- self-cleaning dip tube help reduce lime and sediment buildup and maximize hot water output and is made from long lasting PEX cross linked polymer
- Hot surface ignitor is more robust and reliable than standing pilot and reduces energy consumption
- Blue Diamond® glass coating provides superior corrosion resistance compared to industry standard glass lining
- Aluminum anode rod
The ProLine® XE power direct vent Gas Water Heater is designed to handle both water heating and space heating in your home, while delivering optimized performance and exceptional reliability. Featuring a 40 gal (nominal) tank and a 40000 Btu/hr gas burner, the GS6-40-YBPDS power direct vent deliver a first hour rating of 74 gal. With an 0.68 Uniform ENERGY FACTOR®, this water heater is ENERGY STAR® certified. It carries a 6 years limited warranty and meet Low NOx emission requirement.
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 38 to 40 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 40 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Power Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® XE |
| Energy Factor | 0.68 |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Dimensions | 22 in Dia x 58-1/4 in H |
| Finish | Blue Diamond® Glass Coated |
| Heating Element | CoreGard™ Sacrificial Anode Rod |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 45 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Vent Size | 4 in Dia |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 23.4 in |
| Package Height | 60.56 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Package Length | 31.2 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196546670 |
| Manufacturer Part Number | 100304606 |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 years Limited Tank/Parts
AHRI Certified|ANSI Z21.10.1/Z21.10.3|ASME Specified|CSA 4.1/4.3|CSA Design Certified|ENERGY STAR® Certified|Low Lead Compliant
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® XE Power Direct Tall Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, 0.68 Energy Factor

