ProLine® XE Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 58 Kbtu/hr, 0.73 Energy Factor
PartSTAN50PPDVHR
MFG100304504
Description
State Industries ProLine® XE Gas Water Heater, Commercial-Grade, Series: 301, 58000 Btu/hr Heating, Liquid Propane Fuel, 50 gal Tank, Hot Surface Ignition, Power Direct Vent, 4 in Dia Vent, 73 gph at 90 deg F Rise Recovery Rate, 0.73, CoreGard™ Sacrificial Anode Rod Heating Element, Side Mounting, 3/4 in NPT Water Connection, 150 psi Pressure, 120 deg F, Tall or Short: Tall, Ultra Low NOx: No, Indoor/Outdoor: Indoor, Blue Diamond® Glass Coated, 22 in Dia x 69 in H Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
- ProLine® XE water heater have been engineered to maximize efficiency and deliver a greater Uniform ENERGY FACTOR® (UEF)
- self-cleaning dip tube help reduce lime and sediment buildup and maximize hot water output and is made from long lasting PEX cross linked polymer
- Hot surface ignitor is more robust and reliable than standing pilot and reduces energy consumption
- Blue Diamond® glass coating provides superior corrosion resistance compared to industry standard glass lining
- Magnesium anode rod
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 58 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Power Direct |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® XE |
| Energy Factor | 0.73 |
| Tank Capacity | 50 gal |
| Dimensions | 22 in Dia x 69 in H |
| Finish | Blue Diamond® Glass Coated |
| Heating Element | CoreGard™ Sacrificial Anode Rod |
| Ignition Type | Hot Surface |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Mounting Type | Side |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 73 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 120 deg F |
| Vent Size | 4 in Dia |
| Water Connection | 3/4 in NPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 23.4 in |
| Package Height | 72.25 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | GS6-50-HRPDTL5 |
| Package Length | 31.2 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196546625 |
| Manufacturer Part Number | 100304504 |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 years Limited Tank/Parts
AHRI Certified|ANSI Z21.10.1/Z21.10.3|ASME Specified|CSA 4.1/4.3|CSA Design Certified|ENERGY STAR® Certified|Low Lead Compliant
Residential Applications
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® XE Power Direct Tall Residential Water Heater, 50 gal, Propane, 58 Kbtu/hr, 0.73 Energy Factor

