ProLine® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 55 gal, Propane, 54 Kbtu/hr, 0.62 Energy Factor, 8-Year Warranty
PartSTAN55PTHRSL8
MFG100274401
Description
State Industries ProLine® Master Gas Water Heater, Series: GW8 55 XCTL, 54000 Btu/hr Heating, Liquid Propane, 1/2 in Gas Connection, 55 gal Tank, Piezo Pushbutton Ignition, Atmospheric Vent, 4 in Vent Size, 65 gph at 90 deg F Rise Recovery, 0.62 Energy Factor, 3/4 in Water Connection, 150 psi, Tall, Ultra Low NOx: No, 24 in Dia x 59-3/4 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Intelligent control logic - The internal microprocessor provides enhanced operating parameters and tighter differentials for precise sensing and faster heating response to optimize performance
- Uses a thermopile to generate the power needed to operate the electronic gas control without requiring an external power source
- The electronic gas control incorporates and LED status indicator that monitors system operation and service diagnostics
- Green Choice® gas burner - Patented eco-friendly burner design reduces NOx emissions by up to 33% and complies with Low-NOx emission requirements of less than 40 ng/J
- Self-cleaning dip tube - Reduces lime and sediment buildup and maximizes hot water output
- Made from long-lasting PEX cross-linked polymer
- Coregard™ anode rod - Our anode rods have a stainless steel core that extends the life of the anode rod allowing superior tank protection far longer than standard anode rod
- ProLine® master products have increased anode protection with either longer or multiple anodes depending on model
- Push button piezo igniter makes lighting the pilot fast and easy with one hand
- Heat trap nipple - Factory installed for faster installation
- Blue Diamond® glass coating - Provides superior corrosion resistance compared to the industry standard glass lining
- Blue Diamond® glass coating blend is formulated in the same lab that creates the protection for our industry-leading commercial product line
- Enhanced-flow brass drain valve - Our residential water heaters have a solid brass, tamper resistant, enhanced flow, ball type, drain valve
- Uses a standard female hose fitting that allows for fast and easy draining during maintenance
- Designed for easy operation, this valve includes an integral screwdriver slot that features a 1/4 turn (open/close) radius, which not only permits full straight-through water flow but also a quick and positive shut off
- High uniform energy factor - Eco-Friendly non-CFC foam insulation, external heat traps and specially designed combustion chamber combine to produce a high UEF for maximum savings on operating costs
- All models approved for installation from sea level to 10100 ft elevation
- L - Side mounted recirculating tap
The ProLine® Series gas water heater is designed to deliver an economical performance that can lower your energy bills and also provide long-lasting value. Featuring a 55 gal (nominal) tank and a 60000 Btu propane burner, the GW8 55 XCTL Standard Vent delivers a first hour rating of 106 gal a Uniform Energy Factor of 0.62 and a recovery rate of 65 gph. With an 0.59 Energy Factor, this water heater is not Energy Star® qualified. It carries a 8-year limited tank warranty and meets Low NOx emission requirements.
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 48 to 55 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 54 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 8 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® |
| Energy Factor | 0.62 |
| Tank Capacity | 55 gal |
| Dimensions | 24 in Dia x 59-3/4 in H |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Ignition Type | Piezo Pushbutton |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 65 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Vent Size | 4 in |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 25.13 in |
| Package Height | 59.31 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | GW8-55-XCTL | GW855XCTL2MAGLP |
| Package Length | 28.13 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196004323 |
| Manufacturer Part Number | 100274401 |
Temperature and Pressure Relief Valve
8 Years Limited Tank and Parts
CSA Certified and ASME Specified T&P Relief Valve|Federal Energy Conservation Standards with Energy Policy and Conservation Act (EPCA)|ANSI Z21.10.1-Cs|ASHRAE/IES 90.1|UBC/CEC and HUD National Code
Residential
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 55 gal, Propane, 54 Kbtu/hr, 0.62 Energy Factor, 8-Year Warranty

