ProLine® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 74 gal, Propane, 75.1 Kbtu/hr, 0.60 Energy Factor
PartSTAN75P
MFG100280200
Description
State Industries ProLine® Gas Water Heater, High Capacity, Series: GS6 75 CRRS, 75100 Btu/hr Heating, Liquid Propane, 74 gal Tank, Piezo Pushbutton Ignition, Atmospheric Vent, 4 in Vent Size, 81 gph at 90 deg F Rise Recovery, 0.6 Energy Factor, 1 in Water Connection, 150 psi, Short, Ultra Low NOx: No, 26-1/2 in Dia x 61 in H
Price/Availability Accessible On Login
- Highest recoveries - Capacity/input combinations up to 98 gal/75100 Btu produce recoveries up to 81 gph
- Fully automatic controls with safety shutoff - Accurate, dependable control system requires no electric connections
- Fixed automatic gas shutoff device for added safety
- Green Choice® gas burner - Patented eco-friendly burner design reduces NOx emissions by up to 33% and complies with Low-NOx emission requirements of less than 40 ng/J
- Self-cleaning dip tube - Reduces lime and sediment buildup and maximizes hot water output
- Made from long-lasting PEX cross-linked polymer
- Coregard™ anode rod - Our anode rods have a stainless steel core that extends the life of the anode rod allowing superior tank protection far longer than standard anode rod
- Push button piezo igniter makes lighting the pilot fast and easy with one hand
- Factory-Installed nipple for faster installation
- Blue Diamond® glass coating - Provides superior corrosion resistance compared to the industry standard glass lining
- Enhanced-flow brass drain valve - Our residential water heaters have a solid brass, tamper resistant, enhanced flow, ball type, drain valve
- Uses a standard female hose fitting that allows for fast and easy draining during maintenance
- Designed for easy operation, this valve includes an integral screwdriver slot that features a 1/4 turn (open/close) radius, which not only permits full straight-through water flow but also a quick and positive shut off
- All models are certified from sea level to 7700 ft elevation
The ProLine® High Recovery gas water heater capacity/input combinations up to 98 gal/75100 Btu produce recoveries up to 81 gph. Featuring a 74 gal (nominal) tank and a 75100 Btu gas burner, the GS6-75-XRRS Atmospheric Vent delivers a recovery rate of 81 gph. This water heater is not Energy Star® qualified. It carries a 10-year limited tank warranty and meets Low NOx emission requirements.
| Fuel Type | Propane |
| Tank Capacity Range | 74 to 75 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Heating Capacity | 75.1 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Tall |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® |
| Energy Factor | 0.60 |
| Tank Capacity | 74 gal |
| Dimensions | 26-1/2 in Dia x 61 in H |
| Ignition Type | Piezo Pushbutton |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 81 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Vent Size | 4 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 29.25 in |
| Package Height | 60.38 in |
| UNSPSC | 40101825 |
| Alternate Part Number 1 | GS6-75-CRRS |
| Package Length | 33 in |
| Country of Origin | US|MX |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196005863 |
| Manufacturer Part Number | 100280200 |
Temperature and Pressure Relief Valve
6 Years Limited Tank and Parts
CSA Certified and ASME Specified T&P Relief Valve|Green Choice™|Listed according to ANSI Z21. 10.3 CSA 4.3 Standards Governing Storage Tank-Type Water Heater|ASHRAE/IES 90.1|UBC/ CEC and ICC National Code
Residential
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® Atmospheric Tall Residential Water Heater, 74 gal, Propane, 75.1 Kbtu/hr, 0.60 Energy Factor

