ProLine® Atmospheric Short Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.57 Energy Factor
PartSTANLN40NS
MFG100379067
Description
State Industries, 100379067, Water Heater, Series: ProLine®, 40000 Btu/hr Heating, Natural Gas Fuel, 40 gal Tank, Atmospheric Vent, 0.57 Energy Factor, Short Tall or Short, Ultra Low NOx: Yes
Price/Availability Accessible On Login
- Meets Your Hot Water Demands-Delivers a 72-gallon first hour rating
- Energy Efficient-40,000 BTU input atmospheric vent design delivers up to 0.57 Uniform Energy Factor
- Green Choice® Burner-Ultra-Low NOX Green Choice® gas burner meets or exceeds emission requirements in California & Utah
- Easy-to-Use Controls-Intelligent electronic gas control provides precise temperature control and LED status indicator
- Simple Ignition-Push-button piezo ignitor makes lighting pilot fast & easy
- Corrosion Protection-Patented Blue Diamond® glass tank lining protects against corrosion
- Auto-Cleaning Feature-DynaClean™ automatic cleaning system protects against sediment build-up
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 38 to 40 gal |
| Ultra Low NOx | Yes |
| Heating Capacity | 40 Kbtu/hr |
| Warranty Years | 6 |
| Type | Short |
| Vent Type | Atmospheric |
| Blanket (Yes/No) | No |
| Series | ProLine® |
| Energy Factor | 0.57 |
| Tank Capacity | 40 gal |
| Dimensions | 47-3/4 in H x 22 in Dia |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Ignition Type | Piezo Pushbutton |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 41 gph at 90 deg F Rise |
| Tall or Short | Short |
| Vent Size | 3/4 in |
| Water Connection | 3/4 in |
| Brand | State Industries |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196595821 |
| Manufacturer Part Number | 100379067 |
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesProLine® Atmospheric Short Residential Water Heater, 40 gal, Natural Gas, 40 Kbtu/hr, Ultra Low NOx, 0.57 Energy Factor

