Patriot™ Tall Electric Water Heater, 40 gal, 9 kW, 240 VAC, 3 ph
PartSTAPCE40
MFG100132593
Description
State Industries Electric Water Heater, Light Duty, Series: Patriot™, 40 gal Tank, 240 VAC, 9000 W, 3 ph, 3/4 in FNPT Water Connection, (2) Zinc Plated Copper Sheath Heating Element, 51 gph at 36 deg F Rise Recovery, 150 psi, 120 to 181 deg F, Tall or Short: Tall, ASME Yes/No: No, Baked Enamel, 20-1/2 in Dia x 45-1/8 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Glass lined tank interior is coated with glass specially developed by State for water heater use
- Zinc plated copper sheath for longer life
- Medium watt density means lower surface temperature to minimize scale build-up and more surface to heat water
- Factory installed terminal block
- Simplified circuitry, color coded for ease of service
- Anode rod for maximum corrosion protection
- Cabinet has bonderized undercoat with baked enamel finish
- Top inlet and outlet openings
- Brass drain valve
Designed for use as a recovery heater having its own storage tank. Available in upright, standard and lowboy models.
| Tank Capacity Range | 35 to 40 gal |
| Power Rating | 9 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Type | Tall |
| Series | Patriot™ |
| Tank Capacity | 40 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 20-1/2 in Dia x 45-1/8 in H |
| Finish | Baked Enamel |
| Heating Element | (2) Zinc Plated Copper Sheath |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 51 gph at 36 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 120 to 181 deg F |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 24 in |
| Package Height | 46.5 in |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | PCE402ORTA452403 |
| Package Length | 24 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196301613 |
| Manufacturer Part Number | 100132593 |
3 Years Tank Limited
ASHRAE/IESNA 90.1|CSA Certified|UL Listed
Commercial
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

State IndustriesPatriot™ Tall Electric Water Heater, 40 gal, 9 kW, 240 VAC, 3 ph

