Patriot™ Tall Electric Water Heater, 80 gal, 12 kW, 240 VAC, 3 ph
PartSTAPCE8212
MFG100351907
Description
State Industries, 100351907, Water Heater, Commercial, Series: PCE-82-2ORTA, 80 gal Tank, 240 V, 12.2 kW Power, 3 ph, 3/4 in FNPT Water Connection, Zinc Plated Copper Sheath Heating Element, 120 to 181 deg F, Tall Tall or Short, Baked Enamel, 59-3/8 in H x 24 in Dia Dimensions
Price/Availability Accessible On Login
Designed for use as a recovery heater having its own storage tank. Available in upright, standard and lowboy models.
| Tank Capacity Range | 80 to 85 gal |
| Power Rating | 12 kW |
| Voltage Rating | 240 VAC |
| Phase | 3 ph |
| Type | Tall |
| Series | Patriot™ |
| Tank Capacity | 80 gal |
| ASME Yes/No | No |
| Dimensions | 59-3/8 in H x 24 in Dia |
| Finish | Baked Enamel |
| Heating Element | Zinc Plated Copper Sheath |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 120 to 181 deg F |
| Water Connection | 3/4 in FNPT |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 26.75 in |
| Package Height | 61 in |
| Package Length | 26.75 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196587970 |
| Manufacturer Part Number | 100351907 |
3 Years Tank Limited
ASHRAE/IESNA 90.1|CSA Certified|UL Listed
Commercial
Price/Availability Accessible On Login

State IndustriesPatriot™ Tall Electric Water Heater, 80 gal, 12 kW, 240 VAC, 3 ph

