Sandblaster® Atmospheric Commercial Gas Water Heater, 75 gal, Natural Gas, 75 Kbtu/hr
PartSTASBS7576NE
MFG100280220
Description
State Industries Gas Water Heater, Light Duty, Series: SANDBLASTER®, 75100 Btu/hr Heating, Natural Gas, 1/2 in NPT Gas Connection, 74 gal Tank, 243 gph at 30 deg F Rise Recovery, 1 in NPT Water Connection, 150 psi, 1400 to 1600 deg F, Tall or Short: Tall, Ultra Low NOx: No, ASME Yes/No: No, Baked Enamel, 29-11/16 in Dia x 61-1/8 in H
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS
- Fully automatic controls with safety shutoff accurate, dependable control system requires no electric connections
- Fixed automatic gas shutoff device for added safety
- Glass-lined tank maximizes tank life
- Heavy gauge steel finished jacket
- Foam insulation saves fuel, helps reduce standby heat loss
- Low NOx complies with Texas and other districts requirements for NOx emissions less than 40 ng/J
- Completely factory-assembled, only gas, water and vent connections need be made, all connections are located in front and top of heaters for ease of installation and service
- Draft diverter low profile diverter furnished as standard equipment
- Green choice burner new Eco friendly green choice burner for cleaner emissions
- Hand hole cleanout allows for easy tank cleaning
- Built-in gas filter and integral dirt leg (propane only)
- Integral automatic gas shutoff system prevents excessive water temperature
| Fuel Type | Natural Gas |
| Tank Capacity Range | 65 to 76 gal |
| Ultra Low NOx | No |
| Type | Tall |
| Heating Capacity | 75 Kbtu/hr |
| Vent Type | Atmospheric |
| ASME Yes/No | No |
| Series | SANDBLASTER® |
| Tank Capacity | 75 gal |
| Dimensions | 29-11/16 in Dia x 61-1/8 in H |
| Energy Efficiency | 80 % |
| Finish | Baked Enamel |
| Gas Connection | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Pressure Rating | 150 psi |
| Recovery Rate | 73 gph at 100 deg F Rise |
| Tall or Short | Tall |
| Temperature Rating | 180 deg F |
| Vent Size | 4 in |
| Water Connection | 1 in |
| Brand | State Industries |
| Package Width | 31.25 in |
| Package Height | 60.75 in |
| UNSPSC | 40101826 |
| Alternate Part Number 1 | SBS7576NE |
| Package Length | 29 in |
| Manufacturer | A. O. Smith |
| UPC | 091196006259 |
| Manufacturer Part Number | 100280220 |
3 Years Limited
ASHRAE/IESNA 90.1|CSA Certified|UL Listed
Commercial Applications
Notice
Price/Availability Accessible On Login- THIS HEATER DOES NOT COMPLY WITH SCAQMD AND CANNOT BE SOLD IN MOST CALIFORNIA COUNTIES. PLEASE CHECK WITH YOUR SALESMEN IF UNSURE OF YOUR AIR DISTRICT LAWS

State IndustriesSandblaster® Atmospheric Commercial Gas Water Heater, 75 gal, Natural Gas, 75 Kbtu/hr

