Hand Shower Head, 4-Function, 1.75 gpm, Oil Rubbed Bronze
PartSTM164928ORB
MFG164928ORB
Description
Moen®, 164928ORB, Handheld Shower, 2 gpm Flow Rate, Round Shape, 4 Sprays, Spray Pattern: Combination/Full Body/Invigorating/Targeted Massage, 4-3/64 in Head, Plastic, Oil Rubbed Bronze, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
Documentation
- Four-function 4-3/64 in diameter spray head - this eco performance shower head conserves water without sacrificing performance
- Oil rubbed bronze finish incorporates the warmth of bronze with tumbled light and dark accents, creating an antiqued look
From finishes that are guaranteed to last a lifetime, to faucets that perfectly balance your water pressure, Moen sets the standard for exceptional beauty and reliable, innovative design.
| Type | Hand Shower Head |
| Color Family | Bronze |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 4 |
| Finish/Color | Oil Rubbed Bronze |
| Domestic/Import | Domestic |
| Head Size | 4-3/64 in |
| Material | Plastic |
| Number of Sprays | 4 |
| Shape | Round |
| Spray Pattern | Combination/Full Body/Invigorating/Targeted Massage |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 5.38 in |
| Package Height | 3.75 in |
| UNSPSC | 30181801 |
| Package Length | 9.75 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508241639 |
| Manufacturer Part Number | 164928ORB |
Double Check Valve
Limited Lifetime
Eco-Performance
Price/Availability Accessible On Login
Documentation

Moen®Hand Shower Head, 4-Function, 1.75 gpm, Oil Rubbed Bronze

