M-Pact® Rough-In Valve, 1/2 in, C Inlet x 1/2 in, C Outlet, Brass Body
PartSTM2520
MFG2520
Description
Moen® Rough-In Valve, Series: M-Pact®, 1/2 in C Inlet Connection, 1/2 in C Outlet, Deck Mount, Brass Body, 2.75 in W x 2.34 in D x 2.5 in H, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Posi-Temp valve helps maintain water temperature
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
Changing the look of your bathroom has never been faster and easier. The M-Pact common valve system allows you to upgrade the trim style or swap out finishes on your fixtures without replacing the valves. so once the system is in place, you can change your decor as often as you want at any point in time during construction process or years down the road. all it takes is a few minutes. best of all, the M-Pact® common valve system is as easy to install as a standard valve.
| Nominal Size | 1/2 in |
| End Style | C |
| Body Material | Brass |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | C |
| Dimensions | 2.75 in W x 2.34 in D x 2.5 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Inlet Connection | 1/2 in C |
| Mounting Type | Deck |
| Outlet Connection | 1/2 in C |
| Series | M-Pact® |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 7 in |
| Package Height | 6 in |
| UNSPSC | 30181808 |
| Package Length | 7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508073001 |
| Manufacturer Part Number | 2520 |
Adjustable Temperature Limit Stop
Limited Lifetime Warranty
ASME A112.18.1M|ASSE Certified|CSA B125
Price/Availability Accessible On Login

Moen®M-Pact® Rough-In Valve, 1/2 in, C Inlet x 1/2 in, C Outlet, Brass Body

