Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Gold
PartSTM3868EPBG
MFG3868EPBG
Description
Moen® Handheld Shower, Eco-Performance, Series: 3868EP, 4 in Shower Head Dia, 2 gpm, Full Spray, 80 psi, Metal Hose, Brushed Gold, With Slide Bar Yes/No: Yes, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Brushed Gold finish adds a touch of sophistication to any room
- Genuine Moen part designed to make every day a bit easier
- Coordinates with other products featuring Moen's Brushed Gold finish
From finishes that are guaranteed to last a lifetime, to faucets that perfectly balance your water pressure, Moen® sets the standard for exceptional beauty and reliable, innovative design. Bring elegance to your home with premium selections from Moen®. From the sophistication of period traditional to the streamlined refinement of minimalist contemporary, you'll find a host of amazing ways to express your style with products from Moen®.
| Type | Hand Shower |
| Color Family | Gold |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Functions | 1 |
| Finish/Color | Brushed Gold |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hose Material | Metal |
| Pressure Rating | 80 psi |
| Series | 3868EP |
| Shower Head Diameter | 4 in |
| Spray Type | Full |
| With Slide Bar Yes/No | Yes |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 5.9 in |
| Package Height | 3.3 in |
| UNSPSC | 30181503 |
| Package Length | 32.9 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508285176 |
| Manufacturer Part Number | 3868EPBG |
Lifetime Limited
EPA WaterSense® Certified by IAPMO R and T Listed
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Hand Shower, 1-Function, 1.75 gpm, Brushed Gold

