Align™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Spot Resist Stainless
PartSTM5923SRS
MFG5923SRS
Description
Moen® Pre-Rinse Spring Kitchen Faucet, Align™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, Pull-Down Spout, 10 in Spout Reach, 21.9 in Spout Height, 68 in Hose, Lever Handle, 1 Handle, Side Spray(Y/N): Yes, 1/3 Faucet Holes, 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Aerated Stream, 2 Spray Functions, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1255 Duralast® Cartridge, 5.81 in W x 10 in D x 22-1/2 in H, Metal, Spot Resist® Stainless Steel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Spot Resist Stainless finish resists fingerprints and water spots for a cleaner looking kitchen
- Offers up to 4 times the hose reach versus competitor residential spring faucets faucet pulldown hose offers flexible water delivery
- Power Boost technology offers a faster clean and faster fill with the push of a button
- 22.5 in tall neck spout has a 10 in docked spout reach--not only stylish, but functional as well
- Features Duralock quick connect system for easy installation
- Optional deckplate sold separately
From intimate galley kitchens to large gourmet workstations, Align™ faucets bring a refreshed modern look to your home. Simple lines create the contemporary style.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Stainless |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Align™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Spot Resist Stainless |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 22-1/2 in H |
| Domestic/Import | Import |
| Faucet Hole Size | 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Hose Size | 68 in |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Number of Spray Functions | 2 |
| Spout Height | 21.9 in |
| Spout Reach | 10 in |
| Spout Type | Pull-Down |
| Spray Pattern | Aerated Stream |
| Valve/Cartridge Type | 1255 Duralast® Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 12.2 in |
| Package Height | 3.9 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 24.8 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508267035 |
| Manufacturer Part Number | 5923SRS |
Limited Lifetime
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Align™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Spot Resist Stainless

