Belfield™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 2 Lever Handle, 3-Hole, Spot Resist Stainless
PartSTM7250SRS
MFG7250SRS
Description
Moen® Kitchen Faucet, Series: 7250, Belfield™, 1.5 gpm, 4 in Center Distance, High-Arc Spout, 9-3/4 in Spout Reach, 9-11/32 in Spout Height, Lever, 2 Handles, No Side Spray(Y/N), 3 Faucet Holes, 1-1/4 in Faucet Hole, 1/2 in, IPS, Spray Pattern: Aerator Stream, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, 1224™ Cartridge Valve/Cartridge, Metal, Spot Resist® Stainless Steel, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- 2-handle lever handles make it easy to adjust the water
- Aerated stream for everyday cleaning
- Standard design mounts on the sink or countertop
- Meets current legislation including AB1953 (california) and S152 (vermont)
- Spot Resist™ stainless finish resists fingerprints and water spots for a cleaner looking kitchen
- 2- or 3-hole sink configuration
The Belfield™ kitchen collection features traditional style that's anything but ordinary. Multiple handle and finish options add a personalized touch, while Williamsburg-era details and intricate design cues give each faucet a timeless look.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Stainless |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 2 |
| Collection | Belfield™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Spot Resist Stainless |
| Center Distance | 4 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/4 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Series | 7250 |
| Spout Height | 9-11/32 in |
| Spout Reach | 9-3/4 in |
| Spout Type | High-Arc |
| Spray Pattern | Aerator Stream |
| Valve/Cartridge Type | 1224™ Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 12.375 in |
| Package Height | 3.375 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 21.125 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508259955 |
| Manufacturer Part Number | 7250SRS |
Deckplate
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|Complies with California Proposition 65 and with the Federal Safe Drinking Water Act|NSF 61/9/372
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Belfield™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 2 Lever Handle, 3-Hole, Spot Resist Stainless

