Belfield™ Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black
PartSTM7260BL
MFG7260BL
Description
Moen® Pulldown Kitchen Faucet, Series: 7260 Series, Belfield™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, 360 deg High-Arc Spout, 7-11/16 in Spout Reach, 9 in Spout Height, 68 in L Hose, Lever Handle, 1 Handles, 1/3 Faucet Holes, 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Aerated Stream/Boosted Rinse/Boosted Stream/Powerful Cleaning Rinse, 4 Spray Functions, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1255™ Duralast™ Cartridge, 10-1/4 in L x 15-5/8 in H Dimensions, Metal, Matte Black, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Power Boost technology provides boosted water performance with the push of a button with - faster clean, faster fill
- Equipped with the Reflex system for smooth operation, easy movement and secure docking of the pulldown/pullout spray head
- Faucet pulldown hose offers flexible water delivery and hose retracts with ease
- Features Duralock quick connect system for easy installation
Williamsburg-era details and intricate design cues give each Belfield™ faucet a timeless look, while multiple handle and finish options add a distinctly personalized touch to the traditional styling.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Black |
| Number of Faucet Holes | 1 or 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Belfield™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Matte Black |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 10-1/4 in L x 15-5/8 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Hose Size | 68 in L |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Number of Spray Functions | 4 |
| Series | 7260 |
| Spout Height | 9 in |
| Spout Reach | 7-11/16 in |
| Spout Type | 360 deg High-Arc |
| Spray Pattern | Aerated Stream/Powerful Cleaning Rinse/Boosted Stream/Boosted Rinse |
| Valve/Cartridge Type | 1255™ Duralast™ Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 12.4 in |
| Package Height | 3.8 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 24.7 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508337622 |
| Manufacturer Part Number | 7260BL |
Deckplate
Lifetime Limited
AB 1953 California, S.152 Vermont Legislation|ADA Compliant|ASME A112.18.1|CalGreen Certified|CSA B125.1|Georgia SB370|IAPMO Green Listed|Lead Law Compliant|NSF 61/9/372|PROP65: This product contains Lead known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Belfield™ Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1 or 3-Hole, Matte Black

