M-DURA™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 0.5 gpm, Chrome
PartSTM8228F05
MFG8228F05
Description
Moen® Widespread Lavatory Faucet, M-DURA™, 0.5 gpm, 4 in Center Distance, Fixed Spout, 4-5/8 in Spout Reach, 2-7/8 in Spout Height, Lever, 2 Handles, 3 Faucet Holes, 1/2 in, IPS, 1-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mount, Ceramic Disc Valve/Cartridge, 15-3/4 in W x 4-3/16 in H, Cast Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- M-DURA faucets feature solid cast brass construction
- Heavy-duty quarter turn ceramic disc cartridge with a durable brass shell, internal stops prevent misalignment, ensuring complete shut-off every time
- Vandal resistant torque screw to discourage tampering
- 8 in widespread, 0.5-gpm vandal resistant aerator, without drain
- Wrist blade handles with hot and cold color indicators
Moen Commercial's line of M-DURA™ heavy-duty products are built to last with vandal-resistant features to help reduce your facility's maintenance costs. Ideal for high-traffic environments that demand reliable performance.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | M-DURA™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 0.5 gpm |
| Finish/Color | Chrome |
| Center Distance | 4 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 15-3/4 in W x 4-3/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Cast Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 2-7/8 in |
| Spout Reach | 4-5/8 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | Ceramic Disc |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 3.13 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.62 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508235522 |
| Manufacturer Part Number | 8228F05 |
5 Years Against Material Or Manufacturing Defects
ADA Compliant|AB1953/S152/HB372 Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Moen®M-DURA™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 0.5 gpm, Chrome

