M-BITION™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 2 Blade Handle, 3-Hole, Chrome
PartSTM8799
MFG8799
Description
Moen® Kitchen Faucet, Vandal Resistant, M-BITION™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, 8 in Center Distance, Swivel Spout, 8-1/2 in Spout Reach, 12-1/2 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Side Spray(Y/N): No, 2 Faucet Holes, 1 in Faucet Hole, 1/2 in Connection, IPS Connection, 1-1/8 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1224 Ceramic Disc Cartridge, 10-1/4 in L x 12-1/2 in H Dimensions, Brass, Polished Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Durable all-metal construction with mirror-like chrome finish
- Two wrist blade handles with embedded hot and cold indicators
- 3-hole mount
- Vandal-resistant screws help prevent theft and unwanted tampering
Moen Commercial's line of M-Bition™ medium-duty all metal faucets offer the combination of reliability and style. Available in chrome or LifeShine® classic brushed nickel finish that will complement stainless steel fixtures commonly found in commercial.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Chrome |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Fixed |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Blade |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 2 |
| Collection | M-BITION™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Chrome |
| Center Distance | 8 in |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 10-1/4 in L x 12-1/2 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Material | Brass |
| Maximum Deck Thickness | 1-1/8 in |
| Spout Height | 12-1/2 in |
| Spout Reach | 8-1/2 in |
| Spout Type | Swivel |
| Valve/Cartridge Type | 1224 Ceramic Disc Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.38 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 21 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508013779 |
| Manufacturer Part Number | 8799 |
5 Years Limited
ADA Compliant
Price/Availability Accessible On Login

Moen®M-BITION™ Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 2 Blade Handle, 3-Hole, Chrome

