Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 23-1/2 x 18-1/4 in, 7-1/2 in Bowl Depth, 20 ga Stainless Steel, Satin Stainless
PartSTMGS20192
MFGGS20192
Description
Moen®, GS20192, Sink, Center Drain, Series: 2000, 21 in Bowl Length, 15-3/4 in Bowl Width, 7-1/2 in Bowl Depth, 3-5/8 in Drain Opening, 1 Bowls, 23-1/2 in L x 18-1/4 in W Overall, Undermount Mounting, 20 ga Stainless Steel, Stainless Steel, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Features SoundShield™, assuring exceptional noise reduction and quiet dependability
- Stainless finish coordinates with today's popular kitchen appliances and accessories
The 2000 Series delivers design and functionality at a value. A variety of configurations and mounting options in quality 20 ga stainless steel give you choices that fit almost any countertop material backed by a limited lifetime warranty.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Under |
| Number of Bowls | 1 |
| Overall Length Range | 22 to 23-15/16 in |
| Overall Width Range | 18 to 18-15/16 in |
| Bowl Depth | 7-1/2 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 20 ga Stainless Steel |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | Satin Stainless |
| Bowl Length | 21 in |
| Bowl Width | 15-3/4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in |
| Overall Dimensions | 23-1/2 in L x 18-1/4 in W |
| Overall Length | 23-1/2 in |
| Overall Width | 18-1/4 in |
| Series | 2000 |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 24 in |
| Package Height | 8.4 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 30.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508306901 |
| Manufacturer Part Number | GS20192 |
Template and Mounting Brackets
Limited Lifetime
ASME A112.19.3|BAA Compliant|CSA B45.4
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Single Bowl Kitchen Sink, Under Mount, 23-1/2 x 18-1/4 in, 7-1/2 in Bowl Depth, 20 ga Stainless Steel, Satin Stainless

