Double Bowl Kitchen Sink, Top Mount, ADA, 33 x 22 in, 5-1/2 in Bowl Depth, 4-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin Stainless
PartSTMGS202174BQ
MFGGS202174BQ
Description
Moen®, GS202174BQ, Sink, Series: 2000, 14 in Bowl Length, 15-3/4 in Bowl Width, 5-1/2 in Bowl Depth, 3-5/8 in Rear Center Drain Opening, 4 Faucet Holes, 4 in Faucet Hole Spacing, 2 Bowls, 33 in L x 22 in W Overall, Drop-In Mounting, 20 ga Stainless Steel, Brushed Satin Stainless, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Features SoundShield™, assuring exceptional noise reduction and quiet dependability
- U-channel mounting system
- Quickmount™ sink installation hardware is designed to cut down installation time considerably while offering a variety of features that eliminate most pain-points installers experience today with drop-in sink
The 2000 Series delivers design and functionality at a value. A variety of configurations and mounting options in quality 20 ga stainless steel give you choices that fit almost any countertop material backed by a limited lifetime warranty.
| Type | Kitchen |
| Mounting Type | Top |
| Number of Bowls | 2 |
| Number of Faucet Holes | 4 |
| Overall Length Range | 33 to 33-3/4 in |
| Overall Width Range | 22 to 22-1/2 in |
| Bowl Depth | 5-1/2 in |
| Color Family | Stainless |
| Material | 20 ga Stainless Steel |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Satin Stainless |
| Bowl Length | 14 in |
| Bowl Width | 15-3/4 in |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Opening Size | 3-5/8 in Rear Center |
| Faucet Hole Spacing | 4 in |
| Overall Dimensions | 33 in L x 22 in W |
| Overall Length | 33 in |
| Overall Width | 22 in |
| Series | 2000 |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 24 in |
| Package Height | 7 in |
| UNSPSC | 30181504 |
| Package Length | 37.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508307137 |
| Manufacturer Part Number | GS202174BQ |
QuickMount™ Installation Hardware
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.19.3|BAA Compliant|CSA B45.4|FHA Compliant
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Moen®Double Bowl Kitchen Sink, Top Mount, ADA, 33 x 22 in, 5-1/2 in Bowl Depth, 4-Hole, 20 ga Stainless Steel, Satin Stainless

