Home Care® Grab Bar, ADA, 24 in L, Chrome
PartSTMLR8724D2CH
MFGLR8724D2CH
Description
Moen®, LR8724D2CH, Grab Bar, Designer, Home Care® Collection, 1-1/4 in Diameter, 24 in Length, 2.8 in Width, Concealed Mounting, 304 Stainless Steel, Chrome, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Bathroom grab bar supports up to 500 lbs when installed in a stud or when using SecureMount anchors (not included)
- Stainless steel construction for added durability
- SecureMount design for easy, secure installation (sold separately)
Safety, comfort and peace of mind. It's engineered into every Moen Home Care® product we make. Exceptional beauty and uncomplicated style features give the Moen Home Care® collection an ageless yet fashion-forward presence. Tailored yet relaxed, the Moen Home Care® collection is an exercise in design balance. This lustrous collection works seamlessly with today's lifestyles.
| Type | Standard |
| Collection | Home Care® |
| Color Family | Chrome |
| Length | 24 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Chrome |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Mounting Type | Concealed |
| Width | 2.8 in |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 4 in |
| Package Height | 3.33 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 28 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584005205 |
| Manufacturer Part Number | LR8724D2CH |
Limited Lifetime
ADA Compliant
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Home Care® Grab Bar, ADA, 24 in L, Chrome

