Home Care® Grab Bar, ADA, 36 in L, Old World Bronze
PartSTMR8736D3GOWB
MFGR8736D3GOWB
Description
Moen®, R8736D3GOWB, Grab Bar, Designer, Series: Ultima, Home Care® Collection, 1-1/4 in Diameter, 36 in Length, 2-3/4 in Width, 3.15 in Height, 500 lb Load, 304 Stainless Steel, Old World Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Old World Bronze finish delivers a rich, dark brown finish with striking light and dark accents
- Curled grip provides a better hold
- Bathroom grab bar supports up to 500 lbs when installed in a stud or when using SecureMount anchors (not included)
- Optional SecureMount design for easy, secure installation (sold separately)
Gracious and uncomplicated style features give the Grab Bar collection an ageless yet fashion-forward presence. Tailored yet relaxed, the Grab Bar collection is an exercise in design balance. This lustrous collection works seamlessly with today's lifestyles.
| Type | Standard |
| Collection | Home Care® |
| Color Family | Bronze |
| Length | 36 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Old World Bronze |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 3.15 in |
| Load Capacity | 500 lb |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Series | Ultima |
| Width | 2-3/4 in |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 3 in |
| Package Height | 3 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 39 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584016256 |
| Manufacturer Part Number | R8736D3GOWB |
Limited Lifetime
ADA Compliant
Videos
Video Link Video
Video Link Video
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Home Care® Grab Bar, ADA, 36 in L, Old World Bronze

