Weymouth™ Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome
PartSTMS42107
MFGS42107
Description
Moen®, S42107, Bathroom Faucet, Series: S42107, Weymouth™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, Fixed Spout, 5.55 in Spout Reach, 5-1/4 in Spout Height, Lever Handle, 1 Handles, Pop-Up Drain, 1 Faucet Holes, 3/8 in Connection, Compression Connection, Function: Traditional, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1255 Duralast® Ceramic Disc, 5.13 in W x 6.13 in D x 7.81 in H Dimensions, Metal, Chrome, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- Single hole mount creates a cleaner look against custom countertops
- Coordinates with other faucets and accessories in the Weymouth Collection
- Conserve water without sacrificing performance
Elegant, traditional design details and distinctive finishing touches present a sense of uncommon luxury in the Weymouth™ collection. Distinctive accents include porcelain inlays that feature Euro-influenced decorative script and signature styling elements to make an extravagant statement in your traditional bath.
| Type | Single Hole |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Number of Handles | 1 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Weymouth™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Chrome |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 7-13/16 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Function | Traditional |
| Handle Style | Lever |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Mounting Type | Deck |
| Series | S42107 |
| Spout Height | 5-1/4 in |
| Spout Reach | 5.55 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | 1255 Duralast® Ceramic Disc |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.9 in |
| Package Height | 5.1 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 18.5 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508215562 |
| Manufacturer Part Number | S42107 |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|NSF 61/9 and 372|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Weymouth™ Single Hole Lavatory Faucet, ADA, 1 Lever Handle, 1-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome

