Colinet™ Diverter Tub Spout, Wall Mount, 1-Hole, Brushed Gold
PartSTMS5000BG
MFGS5000BG
Description
Moen® Spout, Diverter, Colinet™ Collection, 1/2 in CC Slip Fit Size, For Use With: Colinet™ M-CORE™ Single Handle Trim, Specifications: 9 in L, Metal, Brushed Gold, Domestic, Residential
Price/Availability Accessible On Login
- Brushed Gold finish adds a touch of sophistication to any room
- 7-3/4 in tub spout length
- Corrosion-resistant metal construction
- Coordinates with Moen Colinet bath faucets and accessories
Highly distinctive style options elevate the everyday water experience. Tailored traditional, modern glamour industrial chic all in one striking collection. Colinet™ uniquely versatile design blends elegant, contemporary elements with beautiful details to flow seamlessly with any desired style aesthetic. Immerse yourself in the bathroom of your dreams with this full suite of stunning fixtures.
| Type | Spout |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Gold |
| Collection | Colinet™ |
| Hand Shower Yes/No | No |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Diverting (Yes/No) | Yes |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Finish/Color | Brushed Gold |
| Commercial/Residential | Residential |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Brushed Gold |
| Material | Metal |
| Size | 1/2 in CC Slip Fit |
| Specifications | 9 in L |
| Suitable For Use With | Colinet™ M-CORE™ Single Handle Trim |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 5.8 in |
| Package Height | 3.7 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 11.8 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508310533 |
| Manufacturer Part Number | S5000BG |
Lifetime Limited Against Leaks, Drips and Finish Defects to the Original Homeowner/10 years Limited for Multifamily Installation/5 years Limited for Commercial Installation
ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Colinet™ Diverter Tub Spout, Wall Mount, 1-Hole, Brushed Gold

