Weymouth™ Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Brushed Gold
PartSTMS73104BG
MFGS73104BG
Description
Moen®, S73104BG, Kitchen Faucet, Pre-Rinse Spring, Weymouth™ Collection, 1.5 gpm Flow Rate, High-Arc Spout, 10 in Spout Reach, 22.08 in Spout Height, 68 in Hose, Lever Handle, 1 Handles, 1 Faucet Holes, 1-1/2 in Faucet Hole, 3/8 in Connection, Compression Connection, Spray Pattern: Powerful Cleaning Rinse, Aerated Stream, Boosted Stream, Function: Traditional, 4 Spray Functions, 2-1/2 in Maximum Deck Thickness, Deck Mounting, 1255™ Duralast™ Cartridge, 22 in H Dimensions, Metal, Brushed Gold, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Brushed Gold finish adds a touch of sophistication to any room
- Ceramic handle cap in both English and French as well as a matching faucet finish handle cap
- 4-function pulldown spray wand features standard stream and spray plus a convenient power boost button and toggle switch for activating boosted options
- Faucet pulldown hose offers flexible water delivery and hose retracts with ease
- Features Duralock quick connect system for easy installation
- Power Boost technology offers a faster clean and faster fill with the push of a button
Weymouth™'s gracious design details and distinctive Victorian finishing touches present a sense of uncommon luxury for today's traditional kitchens. Signature styling elements include a decorative top finial and a refined shepherd's spout.
| Type | Kitchen |
| Color Family | Gold |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Outlet Type | Pull-Down |
| Side Spray (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Mounting Type | Deck |
| Number of Handles | 1 |
| Collection | Weymouth™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Spout Included (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Brushed Gold |
| Connection Size | 3/8 in |
| Connection Type | Compression |
| Dimensions | 22 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Faucet Hole Size | 1-1/2 in |
| Flow Rate | 1.5 gpm |
| Function | Traditional |
| Hose Size | 68 in |
| Material | Metal |
| Maximum Deck Thickness | 2-1/2 in |
| Number of Spray Functions | 4 |
| Spout Height | 22.08 in |
| Spout Reach | 10 in |
| Spout Type | High-Arc |
| Spray Pattern | Powerful Cleaning Rinse, Aerated Stream, Boosted Stream |
| Valve/Cartridge Type | 1255 Duralast® Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 14.25 in |
| Package Height | 3.63 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 26.63 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508305393 |
| Manufacturer Part Number | S73104BG |
Lifetime Limited Warranty Against Leaks, Drips and Finish Defects to the Original Homeowner/10 years Limited for Multifamily Installation/5 years Limited for Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B 125.1|IAPMO Listed|Lead Law Compliant|Meets CalGreen and Georgia SB370 Requirements|Meets ab1953 (California) and s152 (Vermont) Legislation|NSF 61/9 & 372|UPC Listed|PROP65: This product can potentially expose you to chemicals including lead, nickel and chromium which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Weymouth™ Pull-Down Kitchen Faucet, ADA, Deck Mount, 1 Lever Handle, 1-Hole, Brushed Gold

