Brantford™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Chrome
PartSTMT2151
MFGT2151
Description
Moen®, T2151, Trim, Series: T2151, Brantford™ Posi-Temp® Collection, 2.5 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Lever Handle, 7 in Dia Trim, 1222 Pressure Balanced, Wall Mounting, Metal, Chrome, 7 in W x 4 in D x 7 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Chrome finish is highly reflective for a mirror-like look that works with any decorating style
- This trim kit requires valve 2510, 2520, 2570, or 2590 to complete installation
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Posi-Temp valve (sold separately) helps maintain water pressure and temperature even when other water sources are in use
- Coordinates with other faucets and accessories in the Brantford Collection
The Brantford Single-Handle PosiTemp Valve Trim Kit from MOEN makes it easy to polish off your shower install or renovation. With traditional styling and a sparkling chrome finish, this lever and escutcheon will instantly upgrade your bathroom aesthetic. It fits onto a compatible PosiTemp pressure-balancing valve, letting you dial in your desired water temperature by rotating the handle through a 270-degree arc. Part of the M-PACT common valve system, this set makes it simple to substitute the trim pieces without tweaking the plumbing should your future style preference change. Backed by a lifetime limited residential warranty, it features metal construction for decades of dependable use. This trim kit requires MOEN valve 2510, 2520, 2570 or 2590 (not included) to complete installation.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Brantford™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Chrome |
| Dimensions | 7 in W x 4 in D x 7 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Series | T2151 |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Trim Size | 7 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | 1222 Pressure Balanced |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 7.88 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508162149 |
| Manufacturer Part Number | T2151 |
Adjustable Temperature Limit Stop
Limited Lifetime Warranty
ADA Compliant|ASME A112.18.1M|ANSI A117.1|CSA B125
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Brantford™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Chrome

