Voss™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Chrome
PartSTMT2691
MFGT2691
Description
Moen®, T2691, Trim, Series: T2691, Voss™ Posi-Temp® Collection, 2.5 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/4 in W Trim, 1222 Pressure Balanced, Wall Mounting, Metal, Chrome, 7-1/4 in W x 8 in D x 7-1/4 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Single lever handle for easy water adjustments
- Works with Moen's Posi-Temp tub shower valve (sold separately) to maintain water temperature
- Compatible with M-PACT valve system for easy updates
Crisp edges and uncomplicated style features give the Voss collection an ageless, yet fashion-forward, presence. Each silhouette brings a confident transitional style to the bath. This chrome Posi-Temp valve trim was built to last by MOEN. Designed for use in your bath. This trim kit requires MOEN valve 2510, 2520, 2570, 2580, or 2590 to complete installation.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Voss™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Chrome |
| Dimensions | 7-1/4 in W x 8 in D x 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Finish | Polished Chrome |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Series | T2691 |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Trim Size | 7-1/4 in |
| Valve/Cartridge Type | 1222 Pressure Balanced |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 7.88 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508230282 |
| Manufacturer Part Number | T2691 |
Adjustable Temperature Limit Stop
Limited Lifetime Warranty
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Voss™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Chrome

