Voss™ Pressure Balanced Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel
PartSTMT2692EPBN
MFGT2692EPBN
Description
Moen®, T2692EPBN, Trim, Series: T2692, Voss™ Posi-Temp® Collection, 1.75 gpm Shower Flow Rate, 2 Faucet Holes, 7-15/16 in Spout Reach, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/4 in W Trim, 1222 Pressure Balanced, Spray Pattern: Full, 1 Spray Functions, Wall Mounting, Metal, Brushed Nickel, 7-1/4 in W x 8 in D x 7-1/4 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- This trim kit requires valve 2510, 2520, 2570, or 2590 to complete installation
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Posi-Temp valve (sold separately) helps maintain water pressure and temperature even when other water sources are in use
- Coordinates with other accessories in the Voss Collection
Crisp edges and uncomplicated style features give the Voss collection an ageless, yet fashion-forward, presence. Each silhouette brings a confident transitional style to the bath.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Voss™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Flow Rate | 1.75 gpm |
| Dimensions | 7-1/4 in W x 8 in D x 7-1/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Faucet Holes | 2 |
| Number of Handles | 1 |
| Number of Spray Functions | 1 |
| Series | T2692 |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spout Reach | 7-15/16 in |
| Spray Pattern | Full |
| Trim Size | 7-1/4 in |
| Valve/Cartridge Type | 1222 Pressure Balanced |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 7.88 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508230343 |
| Manufacturer Part Number | T2692EPBN |
Arm, Flange and Adjustable Temperature Limit Stop
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified by IAPMO R and T Listed
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Voss™ Pressure Balanced Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Nickel

