Voss™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel
PartSTMT2693EPNL
MFGT2693EPNL
Description
Moen® Tub/Shower Trim, Eco-Performance, Voss™ Collection, 1.75 gpm Shower Flow Rate, Diverter Spout, 7-3/4 in Spout Reach, 1 Handles, Lever Handle, 7-1/4 in Trim, 1222 Pressure Balanced, Hand Shower: No
Price/Availability Accessible On Login
- This trim kit requires valve 2510, 2520, 2570, or 2590 to complete installation
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Posi-Temp valve (sold separately) helps maintain water pressure and temperature even when other water sources are in use
- Coordinates with other accessories in the Voss Collection
Crisp edges and uncomplicated style features give the Voss™ collection an ageless, yet fashion-forward, presence. Each silhouette brings a confident transitional style to the bath.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Voss™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | Yes |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Number of Handles | 1 |
| Shower Flow Rate | 1.75 gpm |
| Spout Reach | 7-3/4 in |
| Spout Type | Diverter |
| Trim Size | 7-1/4 in |
| Valve/Cartridge Type | Pressure Balanced Valve/1222 Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 10.1 in |
| Package Height | 6.1 in |
| UNSPSC | 30181810 |
| Package Length | 25.2 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508301524 |
| Manufacturer Part Number | T2693EPNL |
Arm and Flange
Lifetime Limited Warranty Against Leaks, Drips and Finish Defects/10 Years Limited Warranty for Multifamily Installation/5 Years Limited Warranty for Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1|EPA WaterSense® Certified
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Voss™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel

