Align™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Gold
PartSTMT4192BG
MFGT4192BG
Description
Moen®, T4192BG, Trim, 3-Function, Series: T4192, Align™ Collection, Lever Handle, 4-3/32 in Dia Trim, 3362 Posi-Temp®/Moentrol® Valve, 1/2 in C Valve Inlet Connection, Hand Shower: No, 3 Spray Functions, Wall Mounting, Metal, Brushed Gold, 4.28 in W x 4 in D x 4.28 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Brushed Gold finish adds a touch of sophistication to any room
- Required valve 3362 to complete installation sold separately
- Built on the Moen M-PACT common valve system, allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Transfer valves direct water flow to multiple showering functions
- Coordinates with other faucets and accessories in the Align Collection
From large, open master baths to minimalist powder rooms, Align™ faucets and accessories bring a refreshed modern look to your home with simple lines and contemporary style.
| Type | Diverter Trim |
| Color Family | Gold |
| Collection | Align™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Gold |
| Dimensions | 4.28 in W x 4 in D x 4.28 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Spray Functions | 3 |
| Series | T4192 |
| Trim Size | 4-3/32 in Dia |
| Valve Inlet Connection | 1/2 in C |
| Valve/Cartridge Type | 3362 Posi-Temp®/Moentrol® Valve |
| Brand | Moen® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508285879 |
| Manufacturer Part Number | T4192BG |
Lifetime Limited/10 Years Limited Multifamily Installation/5 Years Limited Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18.1/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Align™ Tub & Shower Diverter Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Gold

