Glyde™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome
PartSTMT6173
MFGT6173
Description
Moen®, T6173, Bathroom Faucet, Glyde™ Collection, 1.2 gpm Flow Rate, 8 to 16 in Center Distance, Fixed Spout, 5.06 in Spout Reach, 4.187 in Spout Height, Lever Handle, 2 Handles, Pop-Up Drain, 3 Faucet Holes, 1/2 in Connection, IPS Connection, Deck Mounting, 1224 Ceramic Disc Cartridge, 14 in W x 5-3/4 in D x 5-3/4 in H Dimensions, Metal, Chrome, Domestic
Notice
Price/Availability Accessible On Login- REQUIRES ROUGH VALVE
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- Built on the Moen M-Pact® common valve system allowing you to update the faucet style in the future without replacing any plumbing
- Aerated flow is ideal for everyday bathroom tasks, like brushing teeth and washing hands
- Hot and cold temperature indicators
- Chrome finish is highly reflective for a mirror like look that works with any decorating style
- Two-handle lever handles make it easy to adjust the water
Elegantly simple, the Glyde collections graceful curves and contours flow as beautifully as the faucet's water stream, creating a transitional style that spans a variety of decorating trends.
| Type | Widespread |
| Number of Faucet Holes | 3 |
| Number of Handles | 2 |
| Handle Type | Lever |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Color Family | Chrome |
| Collection | Glyde™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Flow Rate | 1.2 gpm |
| Drain Material | Metal |
| Finish/Color | Chrome |
| Center Distance | 8 to 16 in |
| Connection Size | 1/2 in |
| Connection Type | IPS |
| Dimensions | 5-3/4 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Drain Type | Pop-Up |
| Finish | Polished Chrome |
| Handle Style | Lever |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Deck |
| Spout Height | 4.187 in |
| Spout Reach | 5.06 in |
| Spout Type | Fixed |
| Valve/Cartridge Type | 1224 Ceramic Disc Cartridge |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 9.25 in |
| Package Height | 2.75 in |
| UNSPSC | 30181700 |
| Package Length | 13.62 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508261330 |
| Manufacturer Part Number | T6173 |
Limited Lifetime Against Leaks/Drips and Finish Defects To The Original Consumer Purchaser/5 Years If Used In Commercial Installations
ADA Compliant|ASME A112.18.1|CSA B125.1|NSF 61/9 and 372|EPA WaterSense® Certified
Notice
Price/Availability Accessible On Login- REQUIRES ROUGH VALVE
- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Moen®Glyde™ Widespread Lavatory Faucet, ADA, 2 Lever Handle, 3-Hole, 1.2 gpm, Metal Drain, Chrome

