Weymouth™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel
PartSTMTS3210NL
MFGTS3210NL
Description
Moen®, TS3210NL, Trim, Series: TS3210, Weymouth™ Posi-Temp® Collection, 2.5 gpm Shower Flow Rate, 1 Handles, Metal Lever Handle, 7 in Dia Trim, 1222 Pressure Balanced, Wall Mounting, For Use With: Weymouth™ Posi-Temp® 62300/2500 Series 1-Handle Tub/Shower Valve, Polished Nickel, 7 in W x 3-1/2 in D x 7 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Rated Operating Pressure - 80
Weymouth™'s gracious Victorian details include porcelain inlays with antiqued decorative script and a refined shepherd's spout. Elegant, traditional design details and distinctive finishing touches present a sense of uncommon luxury in the Weymouth™ collection. Distinctive accents include porcelain inlays that feature Euro-influenced decorative script and signature styling elements to make an extravagant statement in your traditional bath. Coordinated lighting and accessories make an extravagant design statement.
| Type | Pressure Balanced Trim |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Weymouth™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Polished Nickel |
| Dimensions | 7 in W x 3-1/2 in D x 7 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Number of Handles | 1 |
| Series | TS3210 |
| Shower Flow Rate | 2.5 gpm |
| Suitable For Use With | Weymouth™ Posi-Temp® 62300/2500 Series 1-Handle Tub/Shower Valve |
| Trim Size | 7 in Dia |
| Valve/Cartridge Type | 1222 Pressure Balanced |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 7.75 in |
| Package Height | 4.5 in |
| UNSPSC | 30181800 |
| Package Length | 7.88 in |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508231319 |
| Manufacturer Part Number | TS3210NL |
Adjustable Temperature Limit Stop
Limited Lifetime
ADA Compliant|ASME A112.18/CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Weymouth™ Pressure Balanced Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Polished Nickel

