Weymouth™ Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Gold
PartSTMTS32110BG
MFGTS32110BG
Description
Moen®, TS32110BG, Trim, Series: TS32110, Weymouth™ Collection, Lever Handle, 7-5/16 in Dia Trim, S3371/S3600 Valve/130156 Thermostatic/130157 Volume Ceramic Disc Cartridge, 3/4 in IPS Valve Inlet Connection, Hand Shower: No, Wall Mounting, Metal, Brushed Gold, 7.31 in W x 7.88 in D x 7.31 in H Dimensions, Domestic
Price/Availability Accessible On Login
- Brushed Gold finish adds a touch of sophistication to any room
- Required valve model S3371 sold separately
Weymouth™ gracious Victorian details include porcelain inlays with antiqued decorative script and a refined shepherd's spout. Elegant, traditional design details and distinctive finishing touches present a sense of uncommon luxury in the Weymouth™ collection. Distinctive accents include porcelain inlays that feature Euro-influenced decorative script and signature styling elements to make an extravagant statement in your traditional bath. Coordinated lighting and accessories make an extravagant design statement.
| Type | Thermostatic Trim |
| Color Family | Gold |
| Collection | Weymouth™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Head Included (Yes/No) | No |
| Handle Type | Lever |
| Finish/Color | Brushed Gold |
| Dimensions | 7.31 in W x 7.88 in D x 7.31 in H |
| Domestic/Import | Domestic |
| Hand Shower Yes/No | No |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Wall |
| Series | TS32110 |
| Trim Size | 7-5/16 in Dia |
| Valve Inlet Connection | 3/4 in IPS |
| Valve/Cartridge Type | S3371/S3600 Valve/130156 Thermostatic/130157 Volume Ceramic Disc Cartridge |
| Brand | Moen® |
| UNSPSC | 30181800 |
| Country of Origin | US |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 026508286388 |
| Manufacturer Part Number | TS32110BG |
Adjustable Temperature Limit Stop and Check Stops
Lifetime Limited/5 Years Limited Commercial Installation
ADA Compliant|ASME A112.18|ASSE 1016|CSA B125.1
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Weymouth™ Thermostatic Tub & Shower Trim, ADA, Lever Handle, Brushed Gold

