Flara™ Toilet Paper Holder, Wall Mount, Brushed Nickel
PartSTMYB0308BN
MFGYB0308BN
Description
Moen®, YB0308BN, Paper Holder, Flara™ Collection, 1 Roll Capacity, 2-1/4 in Height, 4 in Depth, Wall Mounting, Zinc, Brushed Nickel, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Innovative, spring-free, pivoting double-post design makes changing the roll quick and easy
- Coordinates with other faucets and accessories in the Flara Collection
The Flara™ bathroom suite beautifully blends timeless classics with contemporary flair. The faucet's bold details, clean lines and expressive, gestural flared surfaces combine with slim proportions and a tall, elegant stature for a striking appearance. The Flara™ bathroom suite includes single-handle and two-handle faucet options, matching tub/shower fixtures, a tub-filler faucet, and a broad selection of matching accessories that provides a cohesive look throughout the bath.
| Type | Toilet Paper Holder |
| Touchless (Yes/No) | No |
| Mounting Type | Wall |
| Color Family | Nickel |
| Collection | Flara™ |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Number of Dispensers | 1 |
| Finish/Color | Brushed Nickel |
| Capacity | 1 Roll |
| Depth | 4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 2-1/4 in |
| Material | Zinc |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 8.74 in |
| Package Height | 9.29 in |
| UNSPSC | 30181610 |
| Package Length | 9.69 in |
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584031150 |
| Manufacturer Part Number | YB0308BN |
Limited Lifetime
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Flara™ Toilet Paper Holder, Wall Mount, Brushed Nickel

