Eva™ Grab Bar, ADA, 12 in L, Oil Rubbed Bronze
PartSTMYG2812ORB
MFGYG2812ORB
Description
Moen®, YG2812ORB, Grab Bar, Designer, Eva® Collection, 1-1/4 in Diameter, 12 in Length, 15.37 in Width, 3-1/4 in Height, 500 lb Load, Stainless, Oil Rubbed Bronze, Import
Price/Availability Accessible On Login
- Oil Rubbed Bronze finish delivers a rich, dark brown, Old World finish with striking light and dark accents
- Bathroom grab bar supports up to 500 lbs when installed in a stud or when using SecureMount anchors (not included)
- Stainless steel construction for added durability
- SecureMount design for easy, secure installation (sold separately)
With flowing curves, the Eva® collection's transitional design is pure and organic. Petal-like handles and swan-like spout bring a relaxed feeling to the bath.
| Type | Standard |
| Collection | Eva™ |
| Color Family | Bronze |
| Length | 12 in |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | Oil Rubbed Bronze |
| Diameter | 1-1/4 in |
| Domestic/Import | Import |
| Height | 3-1/4 in |
| Load Capacity | 500 lb |
| Material | Stainless |
| Width | 15.37 in |
| Brand | Moen® |
| Package Width | 2.95 in |
| Package Height | 13.5 in |
| UNSPSC | 30181602 |
| Package Length | 3.7 in |
| Country of Origin | TW |
| Manufacturer | Moen |
| UPC | 034584024305 |
| Manufacturer Part Number | YG2812ORB |
Limited Lifetime
ADA Compliant|ANSI Specified|ASTM Specified|CSA Certified
Price/Availability Accessible On Login

Moen®Eva™ Grab Bar, ADA, 12 in L, Oil Rubbed Bronze

