Shower Stall, ADA, 39-3/8 x 63-1/4 x 72 in, Center Drain, Solid Surface, White
PartSTR62060103WHT
MFG62060103-0
Description
Sterling® Roll-In Shower, 3-Piece, Series: 6206, 63-1/2 in Length, 40-5/8 in Width, 73-1/4 in Height, 3 Wall Panels, Center Drain, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Price/Availability Accessible On Login
- 1/2 in threshold
- Durable swirl-gloss finish
- Tongue and groove walls with snap-together installation
- Caulk required
- ADA compliant when installed per section 608 (shower stalls) of the American with disabilities act
- Includes (3) factory-installed stainless steel grab bars
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Low profile threshold for easy wheelchair access
- Structurally reinforced factory-installed grab bars
- Showers will comply with ICC ANSI A117.1 Standards section 1004.11.3.1.3.3 and the Fair Housing Act Accessibly Guidelines when installed per requirement 6 (reinforced walls for grab bars) of the accessibility guidelines and this applies to type A and B multi-family dwellings
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
Made of solid Vikrell® material, this modular four-piece design moves around corners and through doorways with ease, Tongue-and-groove "snap together" installation. Lightly textured swirl-gloss finish, Low profile threshold for easy wheelchair access, Structurally reinforced factory-installed grab bars.
| Type | Shower Stall |
| Color Family | White |
| Material | Solid Surface |
| Drain Location | Center |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Length | 39-3/8 in |
| Width | 63-1/4 in |
| Height | 72 in |
| Finish/Color | White |
| Drain Connection | Center |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 6206 |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181507 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 087206696107 |
| Manufacturer Part Number | 62060103-0 |
62065103 63 in Shower End Wall Set, 62061100 63 in Shower Base, 62062103 63 in Shower Back Wall and Stainless Steel Grab Bars
10 Years Limited Residential/3 Years Limited Commercial
ADA Compliant|ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Price/Availability Accessible On Login

Sterling®Shower Stall, ADA, 39-3/8 x 63-1/4 x 72 in, Center Drain, Solid Surface, White

