Ensemble™ 4-Piece Tub & Shower, 75 x 60 in, Left Hand Drain, White
PartSTR71120110WHT
MFG71120110-0
Description
Sterling® Tile Bath/Shower, Tile Look, Series: 7112, Ensemble®, 60-1/4 in Length, 33-1/4 in Width, 75-1/4 in Height, Left Drain Location, 3 Wall Panels, Alcove Mount, Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 18 in apron
- Tongue and groove walls with snap-together installation
- Some caulk required
- Corner shelves
- Slightly narrower for tighter spaces
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Modular design allows it to be moved around corners and through doorways with ease
- Realistic 6 x 6 in tile wall surround with molded-in shelves for generous storage space
- Durable high-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- Molded-in toiletry shelves
Made of solid Vikrell® material, Ensemble® by Sterling® evokes geometric design, with its realistic square tile wall surround, angular tub and corner shelving. The durable, high gloss finish makes it easy to clean and helps resist both stains and chips.
| Type | Tub & Shower |
| Number of Pieces | 4 |
| Length | 60 in |
| Height | 75 in |
| Drain Location | Left Hand |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Collection | Ensemble™ |
| Color Family | White |
| Finish/Color | White |
| Material | Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Number of Wall Panels | 3 |
| Series | 7112 |
| Width | 33-1/4 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531156815 |
| Manufacturer Part Number | 71120110-0 |
71124100 60 x 32 in Bath/Shower Wall Set and 71121110 32 in Bath
10 years Limited Residential/3 years Limited Commercial
ASTM E162/E662|ANSI Z124.1.2 and CSA B45.1|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold|HUD|UM Bulletin 73
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Ensemble™ 4-Piece Tub & Shower, 75 x 60 in, Left Hand Drain, White

