Accord® Alcove Bath Tub, 60 x 30 x 15 in, Left Hand Drain, White
PartSTR71141116WHT
MFG71141116-0
Description
Sterling® Bathtub, Accord®, Soaking Hydrotherapy Bath Therapy, Rectangle, 60 in Length, 30 in Width, 15 in Height, 15 in Tub Depth, Left Drain Location, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 15 in apron
- Aging in place backerboards
- Must be installed with Accord® wall set (71244106)
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- Durable high-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- No caulking required in the seams
- Includes age-in-place factory-installed backers for later grab bar installation
The clean, minimal design of the Accord® bath, made of solid Vikrell® material, is accomplished by blending subtle curves with solid shape, bringing contemporary style to the bathroom. Pre-installed backers make for easy installation of grab bars in the future.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 30 to 30-15/16 in |
| Height | 15 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Accord® |
| ADA Compliance (Yes/No) | No |
| Finish/Color | White |
| Length | 60 in |
| Width | 30 in |
| Bath Therapy Type | Soaking Hydrotherapy |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Shape | Rectangular |
| Tub Depth | 15 in |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531576729 |
| Manufacturer Part Number | 71141116-0 |
3 Years Limited Commercial/10 Years Limited Residential
ANSI Z124.1.2|CSA B45.1 National Consensus Standards|ASTM E162/E662|CSA B45.5|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Accord® Alcove Bath Tub, 60 x 30 x 15 in, Left Hand Drain, White

