Accord® Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 32 x 18 in, Left Hand Drain, White
PartSTR71151114WHT
MFG71151114-0
Description
Sterling® Bathtub, Accord®, Soaking Hydrotherapy Bath Therapy, Rectangle, 60 in Length, 33-1/4 in Width, 21 in Height, 56 gal Water, Left Drain Location, 13-1/8 in Soaking Depth, 13-1/8 in Overflow Height, Alcove Mount, Solid Vikrell®, White
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS
- 18 in apron
- Bath seat on right
- Must be installed with Accord® wall set (71154113 or 71154123)
- ADA adaptable when installed per the requirements of the accessibility guidelines, section 607 bathtubs of the act
- Made from solid Vikrell® material for strength, durability and lasting beauty
- High-gloss finish provides a smooth, shiny surface that is easy to clean
- ADA adaptable when installed per the requirements of the accessibility guidelines, section 60 in 9 shower stalls of the act
- Bath only installation not recommended
The Accord® 32 in bath, made of solid Vikrell® material, blends traditional and modern design. The bath has an 18 in apron height allowing for a deeper bathing well. A bath only installation is not recommended for this product. It must be used with the Accord® 32 in walls.
| Type | Alcove |
| Color Family | White |
| Overall Length Range | 60 to 61 in |
| Overall Width Range | 32 to 32-1/2 in |
| Height | 18 in |
| Drain Location | Left Hand |
| Collection | Accord® |
| ADA Compliance (Yes/No) | Yes |
| Finish/Color | White |
| Length | 60 in |
| Width | 32 in |
| Bath Therapy Type | Soaking Hydrotherapy |
| Material | Solid Vikrell® |
| Mounting Type | Alcove |
| Overflow Height | 13-1/8 in |
| Shape | Rectangular |
| Soaking Depth | 13-1/8 in |
| Water Capacity | 56 gal |
| Brand | Sterling® |
| UNSPSC | 30181501 |
| Manufacturer | Sterling Plumbing |
| UPC | 650531809216 |
| Manufacturer Part Number | 71151114-0 |
3 Years Limited Commercial/10 Years Limited Residential
ADA Compliant|ASTM E162/E662|CSA B45.5 National Consensus Standards|IAPMO Z124|Greenguard UL 2818 Gold
Notice
Price/Availability Accessible On Login- DISCONTINUED ITEM *ALL SALES FINAL* NO RETURNS

Sterling®Accord® Alcove Bath Tub, ADA, 60 x 32 x 18 in, Left Hand Drain, White

